Wybór zmywarki - na co zwrócić uwagę?

Zmywarka jest urządzeniem, które znacznie pomaga nam w kuchni, a dodatkowo oszczędza nasz czas i wodę. W obecnych czasach stanowią one standardowe wyposażenie większości gospodarstw domowych. Za pomocą zmywarki do naczyń można łatwo i szybko posprzątać po obiedzie, nie niszcząc przy tym dłoni, a czas, w którym urządzenie myje naczynia poświęcić na chwilę relaksu albo rozmowy z rodziną.

Zmywarki do naczyń dostępne są w wielu wariantach, różnią się funkcjonalnością, zużyciem prądu oraz wody, a także budową. Jak wybrać zmywarkę idealną do swojej kuchni? Która będzie najlepsza?

Zmywarki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Samym sposobem działania nie różnią się one diametralnie. Najczęściej mają te same funkcje i możliwości.

1. Zmywarki wolnostojące

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ustawienia urządzenia w każdym miejscu w kuchni, wystarczy tylko doprowadzić do niej wodę oraz zamontować odprowadzanie ścieków. Górną cześć większości zmywarek wolnostojących można swobodnie zdejmować, a na jej miejscu umieścić blat kuchenny.

2. Zmywarki do zabudowy

Tego typu urządzenia umożliwiają dopasowanie frontu do wnętrza kuchni, a przede wszystkim do wyglądu innych szafek. Dzięki temu są ukryte i nie psują wrażeń estetycznych. Zmywarki do zabudowy dzielą się na dwa typy:

  • częściowo zintegrowane – panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach,
  • całkowicie zintegrowane – panel sterujący jest ukryty za drzwiczkami zmywarki. Są to zmywarki całkowicie obudowane, niewidoczne dla osób przebywających w kuchni.

Czym kierować się podczas zakupu zmywarki do naczyń?

Zakup zmywarki do naczyń powinien zostać poprzedzony gruntowną analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Poszczególne modele różnią się między sobą pojemnością, klasą energetyczną, ilością zużywanej wody, a także dostępnymi programami zmywania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki do naczyń? Przede wszystkim na:

 

Klasa energetyczna

Oznaczenie klasy energetycznej znajduje się na etykiecie urządzenia. Informuje ono o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania 12 kompletów naczyń, a także o zgodności z unijnymi dyrektywami. Podawana jest ona w skali od A+++ do G.Jeśli chcesz, aby sprzęt zużywał mało energii, to wybierz produkt w klasie energetycznej A++ i wyżej. Zapewni to mniejsze rachunki za prąd, co odczujesz już w pierwszym miesiącu.

 

Pojemność zmywarki

Jest to jeden z najważniejszych elementów, nad którym należy się zastanowić przed zakupem zmywarki. Pojemność urządzenia określa się na podstawie ilości kompletów naczyń, które można włożyć jednocześnie do środka. Wybierając zmywarkę weź pod uwagę nie tylko wielkość kuchni czy liczebność swojej rodziny, ale również swój styl życia. Jeśli nie posiadasz dzieci, ale lubisz gotować, w Twoim domu często bywają goście, wówczas radzimy kupić duże urządzenie o szerokości 60 cm. Jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające na umycie wszystkich naczyń w trakcie trwania jednego programu. Takie urządzenie pomieści od 12-15 kompletów naczyń, wielkie garnki i patelnie, blachy z piekarnika. Jeśli nie masz miejsca na takie urządzenie, możesz się zdecydować na wąską zmywarkę o szerokości 45 cm, która pomieści 9 -10 kompletów naczyń. Będzie to idealny wybór do niewielkich kuchni, lub w przypadku kiedy nie posiadamy licznej rodziny, i większy model nie byłby ekonomicznie uzasadniony.

Zużycie wody

Jednym z najważniejszych parametrów jest także zużycie wody. W tym przypadku również podawane są dwie wielkości – jedna dotycząca zużycia wody na jeden cykl mycia, a druga informująca o rocznym wykorzystaniu wody. Jeśli ma zużywać mało wody, to szukaj zmywarek zużywających ok. 6-9 litrów wody w programie ECO.

 

Głośność urządzenia

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to zmywarka musi być cicha. Najcichsza zmywarka do zabudowy ma głośność na poziomie 39 dB, więc szukaj urządzenia o głośności w przedziale 39-45 dB. Takie urządzenie może działać nawet w nocy, i nie będzie przeszkadzało domownikom.

 

Programy zmywania

To jakie programy znajdą się w zmywarce, zależy przede wszystkim od ich ceny. Należy wybierać roztropnie, gdyż jak pokazuje praktyka, wiele funkcji nie jest wykorzystywanych w codziennym użytkowaniu. Najpopularniejsze programy to:

  • mycie wstępne – namaczanie; pozwala usunąć zaschnięte resztki – naczynia płukane są zimną wodą przez 15 minut;
  • program normalny – wykorzystywany przy średnio zabrudzonych naczyniach;
  • program intensywny (higieniczny) – stosowany do silnie zabrudzonych naczyń. Wykonywanych jest kilka cykli mycia, w wysokiej temperaturze (60°C). Czas trwania programu może wynosić nawet 2 godziny;
  • 1/2 wsadu – umożliwia umycie niepełnej zmywarki przy zmniejszonej ilości poboru wody;
  • BIO – mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
  • ECO – program ekonomiczny, podczas którego zmywarka wykorzystuje mniejszą ilość wody, energii, a mycie odbywa się w temperaturze 50°C;
  • przyspieszony – trwa ok. 30 minut, stosowany w celu przepłukania lekko zabrudzonych naczyń;
  • delikatny – również przeznaczony do lekko zabrudzonych delikatnych naczyń np. kieliszków czy szklanek. Zmywanie odbywa się w temperaturze 30-45°C;
  • automatyczny – zmywarka rozpoznaje stopień zabrudzenia oraz ilość naczyń i na tej podstawie dobiera wysokość temperatury, ilość wody oraz czas trwania mycia.

Jeśli nie chcesz się zastanawiać jaki program zmywania będzie właściwy, wybierz zmywarkę z programem AUTO - sama sobie poradzi z doborem parametrów zmywania. Ważny jest też program krótki 30-40 minut, bo zawsze może zaistnieć sytuacja kiedy będziesz potrzebować szybko zmyć naczynia. Szczególnie przydatna funkcja podczas rodzinnych przyjęć, gdy nie mamy kilku kompletów naczyń.

 

Wyposażenie zmywarki

W skład wyposażenia zmywarek do naczyń wchodzą różnego rodzaju kosze na naczynia, uchwyty na kieliszki, wskaźniki i filtry. Co powinna zawierać ergonomiczna zmywarka do naczyń? Przede wszystkim:

  • kosze na naczynia umieszczone w komorze – przydatnym rozwiązaniem są kosze na kółkach zapewniające łatwiejsze wysuwanie,
  • kosze na sztućce – mogą zostać zamontowane zarówno w dolnym, jak i na górnym poziomie,
  • uchwyty na kieliszki,
  • natryski – najczęściej montowane są dwa ramiona natryskowe, jedno na każdy kosz,
  • dodatkowe półki i stojaki,
  • wyświetlacz – informuje o podstawowych parametrach, a także o braku detergentów, może wyświetlać także czas, jaki pozostał do końca zmywania,
  • wskaźniki,
  • filtry samoczyszczące – służące do usuwania resztek jedzenia.

Podsumowując zmywarkę dobieramy do  naszego stylu życia i wybieramy funkcje najbardziej dla nas istotne. Mamy nadzieję, że tym artykułem chociaż trochę przybliżyliśmy wam ten temat.